Zapobieganie zawsze lepsze od leczenia, czyli słów kilka o sposobach na zgryz otwarty- płytki przedsionkowe

Bardzo ważne jest, by zadbać nie tylko o odpowiednią higienę jamy ustnej dziecka, ale również o to, by zgryz naszego dziecka rozwijał się prawidłowo. Za sprawą zbyt długiego ssania przez malucha smoczka lub palca w przyszłości rozwijają się wady zgryzu, które trzeba korygować chociażby przy pomocy tradycyjnego aparatu ortodontycznego.

Jak doskonale wiemy, leczenie aparatem klasycznym jest długie i kosztowne, więc zawsze jeśli tylko zachodzi taka możliwość, lepiej go uniknąć. Pomóc nam w tym może chociażby płytka przedsionkowa.

Płytki przedsionkowe powstały przede wszystkim z myślą o dzieciach, których nie jesteśmy w stanie dobrowolnie odzwyczaić od ssania smoczka czy palca. Ich stosowanie jest bardzo proste – plastikową płytkę należy po prostu wsunąć do ust dziecka, które w ten sposób straci możliwość oddziaływania na swoje ząbki w niekorzystny sposób.
Zgryz otwarty może być dodatkowo powikłany nieprawidłową funkcją języka. Utrzymywany u dzieci powyżej 1.5 r.ż. nawyk ssania powoduje przetrwanie niemowlęcego sposobu połykania tzn. z językiem między bezzębnymi wałami dziąsłowymi u niemowlęcia, a w późniejszym okresie między zębami. Wówczas szpara między przednimi zębami nie może się zamknąć, gdyż przy każdym przełknięciu wypełnia ją język. Należy ćwiczeniami doprowadzić do zmiany typu połykania z niemowlęcego na dorosły tj. taki, gdzie język podczas przełykania opiera się o podniebienie. Wycofanie języka spomiędzy łuków zębowych na podniebienie umożliwi samoistne zamknięcie się szpary między łukami zębowymi. Ortodonta sprawdzi czy prawidłowa jest budowa i funkcja języka. Jeśli język ma zbyt krótkie wędzidełko, może być konieczne jego podcięcie oraz usprawnienie jego funkcji po zabiegu.

Wracając do płytek warto podkreślić, że znajdująca się w ustach płytka przez cały czas kontroluje prawidłowe ułożenie języka, oraz świetnie sprawdza się w korygowaniu tyłozgryzu; wszystko z uwagi na fakt, że pobudza ona mięśnie ust i twarzy do prawidłowej pracy, co skutkuje również szybszą nauką mowy oraz lepszym przeżuwaniem pokarmów przez naszego szkraba.

Płytka przedsionkowa uniemożliwia także dziecku oddychanie ustami, czyli czynność, która wykonywana nagminnie może mieć bardzo niekorzystne skutki w postaci upośledzenia górnych dróg oddechowych.

Płytki przedsionkowe są dostępne w większości sklepów dentystycznych. Możemy obecnie je nabyć w kilku różnych rodzajach, które dedykowane są nieco innym grupom użytkowników. W sklepach znajdziemy:

- płytki przedsionkowe wyposażone w kuleczkę podniebną – to płytki oferowane głównie przez firmę Dr Hinz. Posiadają kulkę umieszczoną na drucianym uchwycie, której zadaniem jest kierowanie języka w stronę podniebienia. Tego typu płytki cieszą się szczególną popularnością w leczenia wad zgryzu u dzieci z zespołem Downa i porażeniem mózgowym, gdyż świetnie wyrabiają nawyk prawidłowego układania języka;

- płytki przedsionkowe z zaporą językową – ten rodzaj płytek również znajduje się głównie w asortymencie marki Dr Hinz. Ich forma służy głównie niedopuszczaniu języka między zęby, co pozwala zwalczać problem zgryzu otwartego i nasilonego wychylenia zębów przednich. Ten typ płytki jest również dedykowany dzieciom, które posiadają problem z prawidłowym artykułowaniem słów;

- płytki przedsionkowe ze sztywnym profilem nadgryzowym – płytki umożliwiające prawidłowe ułożenie szczęk względem siebie, oraz przyswajające dzieciom nawyk właściwego oddychania przez nos. Tego rodzaju produkty gwarantują też najmłodszym znaczną poprawę wymowy, ponieważ zapobiegają stępianiu brzmienia głosek. Dzięki nim dzieci mają szansę pozbyć się większości problemów związanych z tyłozgryzem.

Płytki przedsionkowe stanowią z pewnością doskonałe rozwiązanie w przypadku wszystkich dzieci, których trudno jest oduczyć niewłaściwych nawyków. U najmłodszych szkrabów doskonale spełniają one rolę aparatu ortodontycznego, a zatem sprzętu, który świetnie reguluje zgryz i ustawia zęby w prawidłowej pozycji.

Pamiętajmy, że płytki przedsionkowe są dedykowane głównie dzieciom znajdującym się w wieku od 3 do 8 lat – u starszych pociech w przypadku jakichkolwiek problemów ze zgryzem rekomenduje się już założenie tradycyjnego aparatu ortodontycznego. Leczenie zębów popularnymi „drutami” jest długie, kosztowne i mało komfortowe, ale dzięki płytkami przedsionkowymi możemy go w przyszłości naszym szkrabom zaoszczędzić.

Skonsultuj decyzję ze stomatologiem

Wprawdzie płytki przedsionkowe są dostępne w ogólnej sprzedaży, jednak warto, byśmy przed ich zakupem skonsultowali stan jamy ustnej szkraba ze stomatologiem. Tylko specjalista jest w stanie bowiem ocenić, czy w przypadku naszego malucha płytka okaże się odpowiednim rozwiązaniem.

Odpowiednio wyprofilowana przez ortodontę płytka powinna być noszona w dzień ok. 2 do 4 godzin i w nocy podczas snu. Jest bardzo prosta w użyciu i skuteczna w leczeniu wad spowodowanych szkodliwymi nawykami ustnymi u małych dzieci.