GARNCARZ W PRZEDSZKOLU

Garncarz w przedszkolu

- Kto to taki spytacie?- to garncarz wspaniały.

Powiem więcej- czarodziej doskonały.

W pięć minut dzbanuszki wyczarował,

i o swoim zawodzie opowiedział.

Chętne dzieci w garncarza się bawiły,

i dzbanuszki piękne ulepiły.

05.11.2019r zaprosiliśmy pana garncarza na zajęcia do przedszkola. Pan Krystian Nowak przed pokazem opowiedział dzieciom o glinie jako podstawowym surowcu wykorzystywanym dawniej w garncarstwie i rzeźbiarstwie. Do obróbki nadawała się glina tłusta, która po dodaniu wody była śliska i rozrabiała się jak ciasto. Po urobieniu gliny garncarz uformował długą kluskę, którą podzielił na małe kawałki. Z takiej części garncarz na kole garncarskim poruszanym przy pomocy nóg formował kształt naczynia palcami rąk. Dosłownie w kilka sekund powstał piękny dzbanuszek. Po ulepieniu naczyń garncarz opowiedział dzieciom o dalszych czynnościach, czyli utwardzaniu podczas wypalania w piecu i powlekaniu glazurą. Pokazał nam przywiezione przez siebie gotowe naczynia. Pokaz był inspiracją dla dzieci do działalności badawczo-plastycznej. Każde dziecko mogło usiąść przy garncarskim kole i przy pomocy naszego gościa ulepić swój dzbanuszek. Przedszkolaki były zachwycone efektem końcowym. Wszystkie prace wyszły naprawdę przepięknie i wkrótce będą zdobiły domy przedszkolaków. Dzieci poprzez ugniatanie poznały właściwości gliny, a przy okazji rozwinęły ich sprawność manualną.