ZABAWY Z MASĄ SOLNĄ

Dzieci są z natury ciekawe świata i chętne do badania wszystkiego co znajdzie się w ich zasięgu. Tym razem zaproponowałbym Państwu do zrobienia masę solną. Pomiędzy 3, a 6 rokiem życia dzieci próbują rozrywać masę, sklejać, uklepywać. Można im wtedy pokazać jak zrobić wałek a z niego ślimaka, jak toczyć kuleczkę, a kiedy się ją spłaszczy to już mamy placuszek, jak w placuszku przy pomocy własnego palca zrobić dołeczki itd. Dzieci zazwyczaj chętnie i długo są zajęte wałkowaniem, przecinaniem i rozgniataniem masy, a także odciskaniem w niej wzorów z wykorzystaniem różnego rodzaju formek np. do ciastek, do piasku, lub chociażby plastikowymi naczynkami z kącika kuchennego czy innego zestawu kuchennego od młodych kucharzy. Czynności związane z lepieniem to doskonałe ćwiczenie sprawności manualnej dziecka. Rozwijają także spostrzegawczość, wyobraźnię i są okazją do rozwijania wytrwałości i umiejętności pokonywania przeszkód.

Zachęcam rodziców do sporządzenia masy solnej w domu: tyle mąki ile soli np. po szklance, 1 łyżka oleju i stopniowo dodawana woda tylko tyle aby powstała plastyczna masa. Trzeba ją chwilę wyrabiać dłonią ponieważ ma tendencję do rzednięcia. Masę po zabawie chowamy do woreczka i do lodówki. Może nam służyć kilka dni. Starsze dzieci są bardziej przywiązane do wytworów swej pracy i to co ulepiły można położyć na blaszkę do ciasta i upiec w piekarniku ok 30 min.(formy płaskie krócej, grubsze dłużej). Tak wysuszone można jeszcze pomalować. Kiedy pracujemy np. w kuchni mamy ciekawą zabawę podczas wspólnie spędzanego czas.