Zabawy ruchowe zimą

Dobrze wiemy, że pobyt dzieci na świeżym powietrzu ma ogromny wpływ na ich wszechstronny rozwój. Jednak musimy pamiętać, że wszystko należy robić kierując się zdrowym rozsądkiem i dobrem dzieci. Więc co zrobić, jeśli wyjście na świeże powietrze jest niemożliwe z różnych przyczyn? Proste zabawy, podczas których ćwiczymy motorykę dużą i małą.

ZABAWY RUCHOWE

1.„Lodowe posągi” – zabawa ruchowa przy muzyce. To chyba jedna z bardziej znanych nam zabaw. Dzieci w trakcie grania muzyki pląsają po całej sali, na przerwę w muzyce muszą stanąć w bezruchu tworząc tym samym jakąś lodową rzeźbę. Zabawę można dowolnie urozmaicać np. dzieci , które podczas przemiany w lodowe posągi się poruszą odpadają z zabawy, a wygrywa to dziecko, któremu uda się przetrwać do końca.

2. „Śniegowe kule” – zabawa ruchowo – naśladowcza. Dzieci dostają białe kartki papieru (możne je zastąpić gazetami, jednak proponuję białe kartki, które będą nam jeszcze potrzebne, ale to później), z których zrobią kule śniegowe. Obiema rękami zgniatają kartkę, tworząc tym samym kulki. Z wykorzystaniem tak przygotowanych kul zabaw jest mnóstwo np.

• dzieci podrzucają,

• łapią, rozprostowują ją, następnie jedną ręką ponownie ją zgniatają, potem drugą ręką,

• improwizują ruchem rzucanie się śnieżkami,

• lepienie bałwana.

Na zakończenie zabawy dzieci celują swoimi kulami do kosza. Miłej zabawy!