Relaksacja dla dzieci „Las”

Na dzisiaj wybierzemy się na spacer w wyobraźni po wiosennym lesie. To przynosi wyciszenie, rozwija wyobraźnię , poprawia emocjonalne funkcjonowanie dziecka. Przy okazji utrwala części ciała.

Relaksacja dla dzieci „Las”
Kładziemy się wygodnie na plecach na dywanie, w ciszy albo przy relaksacyjnej muzyce odliczamy: twoje stopy rozluźniają się, robią się ciężkie, coraz cięższe, leżą swobodnie na podłodze twoje nogi ,kolana, uda rozluźniają się, stają się coraz cięższe, leżą swobodnie na podłodze twój brzuch rozluźnia się, powoli podnosi się i opuszcza wraz z oddechem, czujesz jak coraz więcej powietrza wchodzi do twojego brzucha i z wydechem go opuszcza twoja klatka piersiowa rozluźnia się, powoli podnosi i opuszcza wraz z oddechem twoje ramiona rozluźniają się, robią się coraz cięższe twoje ręce , dłonie rozluźniają się, są tak ciężkie, że przyklejają się do podłogi twoja szyja i głowa czoło pozbywają się napięć, stają się bardzo ,bardzo ciężkie oczy zamykają się, ciężkie powieki opadają , odpoczywamy….. Pod swoimi zamkniętymi powiekami wyobraź sobie las w pięknym wiosennym słońcu. Słońce przygrzewa, ty wchodzisz między zielone drzewa. Niektóre są bardzo wysokie, potężne, rozłożyste jak ogromne dęby .Niektóre mają igiełki i kolą, kłują , mogą być wysokimi sosnami, choinkami albo niższymi krzewami, na przykład jałowcami. Na dole w runie leśnym widać kwiatki – są i niebieskie przylaszczki, białe zawilce , które rosną w gromadzie obok siebie. W cieniu drzew kryją się drobniutkie fioletowe fiołki, pięknie pachną, chociaż trudno je dostrzec. Idziesz dalej leśną ścieżką i dochodzisz do polany. Cała jest skąpana w słońcu, pełna zielonej trawy….. Leżysz tam na leśnej polanie i spokojnie oddychasz, jest ci dobrze, beztrosko, ciepło…. Czujesz jak świeże powietrze wchodzi do twoich płuc , do brzucha i potem powoli z oddechem wychodzi…… Widzisz siebie jako jakąś roślinę w tym lesie …. Kim jesteś? Drzewem, krzaczkiem, kwiatem, jeśli tak, to jakim? Dużym, małym? samotnym czy rosnącym pośród innych ? Jakie gałązki, liście ,a może kwiaty ma twoja roślinka? ………Pobądź jeszcze przez chwilę w lesie….Co tam jeszcze widzisz? Powiedz…. Teraz przychodzi czas, żeby powoli opuścić polanę i las , leśną drogą wychodzisz spośród drzew i krzewów ……Powoli wracasz do pokoju w którym teraz jesteś …. Najpierw twoje stopy i nogi stopniowo napinają się , czujesz, że możesz na leżąco nimi poruszyć. Potem czujesz ,że twój brzuch, klatka piersiowa, ramiona, ręce napinają się, nieco podnoszą się i opadają. Możesz lekko poruszyć swoją szyją, głową. Oczy, powieki napinają się, powoli otwierają się, powolutku budzisz się ….Wstajesz wypoczęty…..Siadasz.
Powiedz, jak się teraz czujesz? Jaka rośliną byłeś w tym lesie? Dużą czy małą? Mocną, silną czy drobną, kruchą, słabą? Rosnącą pośród innych czy samotną, ukrytą np. w cieniu innych drzew? Czy byłeś rośliną , którą inni zachwycali się czy taką, która nie rzuca się w oczy….? Możesz teraz narysować kolorowymi kredkami siebie jako leśną roślinkę? Może zechcesz pochwalić się rodzicom swoim rysunkiem, może też kolegom w grupie , jak tylko się spotkamy ….