Integruś psychologa Witamy wiosnę!

WIOSNA

Wiosną wybieramy się z naszymi pociechami na spacery. Razem możemy poszukać pierwszych zwiastunów wiosny : zielonych listków, pierwszych wiosennych kwiatów, zwierząt które pojawiły się wiosną. Pokazujemy dzieciom jak wyglądają bazie, jak przebiśniegi, krokusy, pierwiosnki . Zwracamy uwagę , które z ptaków zdążyły już przylecieć z ciepłych krajów, co budują ptaki na wiosnę i gdzie wysiadują jajka. To co przyswoją sobie nasze dzieci doświadczając w dzieciństwie jest dla nich bazą dla późniejszych nowych wiadomości. Żaden tablet, komputer nie zastąpi bezpośredniego kontaktu dziecka z osobami bliskimi i z przyrodą.

Obchodzimy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny.
W tym roku, 21 marca przypada pierwszy dzień wiosny. Związany z tym dniem jest zwyczaj topienia lub podpalania słomianej kukły Marzanny – symbolizującej zimę. Miało to zapowiadać zwycięstwo witalnych sił słońca nad mrokiem zimy, dając tym samym początek wiośnie, momentowi, w którym przyroda budzi się do życia. Współczesny zwyczaj topienia marzanny jest mocno zakorzeniony w naszej prasłowiańskiej tradycji. Odchodziło to co stare,witano to co nowe, czego symbolem była wiosna.