100 lecie urodzin papieża Polaka Jana Pawła II

  

 

 

 

18 maja 1920r. w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Był jednym z najbardziej znaczących ludzi XX wieku. Obejrzyjcie zdjęcia , poczytajcie z rodzicami, co ważnego zdarzyło się w dzieciństwie i młodości papieża Polaka:                                                                                                                                                                                                                         Mały Karol, zwany przez najbliższych Lolkiem, urodził się w Wadowicach, pięknym mieście w pobliżu gór. Od dzieciństwa doświadczał wyjątkowej opieki i miłości najbliższych. Matka Emilia Wojtyła często z przekonaniem mówiła: „Zobaczycie, mój Lolek będzie kiedyś wielkim człowiekiem”.Przekazała synowi mocną wiarę i umiłowanie tego, co polskie. Zmarła kiedy Lolek maił dziewięć lat. Niezawodnym przyjacielem dziecięcych lat Karola był jego starszy o 14 lat brat Edmund. Doskonały student medycyny, a potem lekarz znajdował czas na wspólne wycieczki z Lolkiem, grę w piłkę nożną i na rozmowy. Pracując w szpitalu, od pacjentki chorej na szkarlatynę, zaraził się i zmarł. W wieku dwunastu lat Karol pozostał sam z ojcem, który starał się wychować syna na dobrego człowieka. Przede wszystkim ojciec zaszczepił w synu umiłowanie prawdy i piękna. Ojciec był wojskowym , legionistą, razem z synem czytali polską literaturę piękną ,od małego zaszczepił w nim miłość do teatru. W Wadowicach Karol uczył się w szkole powszechnej, potem w gimnazjum , tam też zdawał maturę. Po maturze, jak sam wspominał , chętnie z kolegami chodzili na kremówki. Koledzy pamiętali Lolka jako zdolnego ucznia i dobrego kolegę. Chętnie pomagał im w nauce, bardzo lubił czytać. Jako gimnazjalista grał już w teatrze w szkolnym , było to jego pasją, chciał zostać aktorem. Dlatego w Krakowie studiował polonistykę , studia przerwała wojna. Młody Karol musiał ciężko pracować w kamieniołomach, potem w fabryce Solvaya, występował też w konspiracyjnym teatrze. Jego tata ciężko chorował i zmarł. Pociechą w tym trudnym dla Karola czasie była wiara i modlitwa. Wówczas zdecydował się zostać kapłanem, wstąpił do konspiracyjnego Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Krakowie, jednocześnie studiował filozofię na tajnym Wydziale Teologicznym . W młodości chętnie uprawiał sport - chodził po górach, grał w piłkę, pływał kajakiem, a zimą jeździł na nartach. Po wielu latach Karol Wojtyła został pierwszym papieżem Polakiem, ale zawsze pamiętał o swoich polskich, wadowickich i krakowskich korzeniach.

Pytania do tekstu: - Gdzie się urodził, gdzie się uczył Karol Wojtyła ? - Jak w dzieciństwie rodzice nazywali małego Karola? - Jak nazywał się ukochany brat Lolka, kim był z zawodu? – Czym pasjonował się w szkole młody Karol, kim chciał zostać? – Jakie ciastka jadał po maturze z kolegami w Wadowicach? –Gdzie pracował w czasie wojny młody Karol Wojtyła? – Kim później zdecydował się zostać ? - Jakimi rodzajami sportu zajmował się w młodości ?