Uważność żabki- dalszy ciąg zabaw oddechowych

Uważność zaczyna się od oddechu.

„Zauważ, że Twój oddech jest wyjątkowy. Poprzez zwrócenie swojej uwagi na akt oddychania jesteś obecny w tym konkretnym momencie. Nie wczoraj, nie jutro, ale dokładnie tu i teraz. I o ten moment chodzi. Twój oddech nigdy o Tobie nie zapomni. Jak długo ty żyjesz, on jest. Teraz też. Poczuj to. Z oddechu możesz bardzo dużo wyczytać. Dzięki niemu wiesz na przykład, czy jesteś zdenerwowany, spokojny czy rozbawiony. Czy mocno wypuszczasz oddech, czy go wstrzymujesz, czy też pozwalasz mu wolno płynąć. Podczas obserwacji oddechu stajesz się bardziej świadomy swojego wewnętrznego świata. Zauważasz dużo więcej z TU i TERAZ. I zaczynasz uczyć się koncentracji.”

Uwaga skupiona na oddechu może pomóc: uspokoić się w trudnych sytuacjach, skoncentrować na zadaniu, uświadomić swoje emocje i uczucia, nabrać dystansu.

Zachęcam do zabawy „Uważność żabki”.
Już nawet 4latkowie, chętnie wykonywali ze mną tę zabawę. Potrzebujemy tylko kilku minut, obrazka z żabką lub maskotki oraz cichego i spokojnego miejsca, np. w kąciku za drzwiami.

Żaba to bardzo wyjątkowe zwierzę. Potrafi bardzo daleko skakać, ale też wyjątkowo spokojnie siedzieć. Doskonale wie, co się dzieje dookoła niej, ale nie śpieszy się ze swoimi reakcjami.

Siedzi spokojnie i oddycha.

W ten sposób żaba się nie męczy i nie wyrywa od razu do wszystkich szalonych pomysłów, które wpadają jej do głowy. Żaba bardzo bardzo spokojnie siedzi i oddycha. Jej żabi brzuch podnosi się i opada. Raz za razem. Skoro żaba to potrafi, to my też. Jedyne, co musisz zrobić, to skupić swoją uwagę na oddechu i spokoju.

Dzięki temu ćwiczeniu żaby twoje dziecko uczy się: poprawić koncentrację, przez co łatwiej będzie mu zapamiętać wiele rzeczy, nie reagować impulsywnie (ciągle coś robić, co tylko wpadnie do łowy), mieć wpływ na swój wewnętrzny świat, bez konieczności wyrzucania czegoś z siebie czy zakopywania głęboko w sobie. Siedzenie spokojnie z uwagą żaby to bardzo ważne, podstawowe ćwiczenie.”

 

Obserwacja żaby w bezruchu: https://www.youtube.com/watch?v=cEbo7VRhYwI

Materiały pochodzą z książki Eline Snel „Uważność i spokój żabki”.