Tydzień głośnego czytania w czercu- Polscy autorzy dla klimatu

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, Patronami Honorowymi – Biblioteka Narodowa i Polski Komitet Olimpijski, a Partnerem Merytorycznym – Fundacja WWF Polska.

W tym roku czytaliśmy w grupach książeczki z Żubrem Pompikiem.

Seria książek dla dzieci Żubr Pompik autorstwa Tomasza Samojlika – biologa, pisarza i rysownika, a także popularyzatora wiedzy o przyrodzie – opowiada o przygodach małego żubra i jego rodzinki.

Pompik i jego żubrza rodzina zamieszkują puszczę Białowieży i na co dzień poznają leśną rzeczywistość i reguły rządzące światem przyrody. Ciekawy świata, przyjacielski i chętny do pomocy Pompik szybko zjednuje sobie mieszkańców lasu i poznaje ich zwyczaje. Zaskakuje trafnymi spostrzeżeniami, choć czasem zdarzają się mu pomyłki. Często dostrzega jednak to, czego nie widzą dorosłe żubry…

Dzieci wraz z Pompikiem i jego siostrą Polinką dowiedzą się, po co zwierzęta gubią sierść na wiosnę, dlaczego jesienią liście spadają z drzew, a także co jedzą zimą mieszkańcy lasu.

Czytane przez dorosłych książki  pobudzają dzieci do twórczej aktywności na różnych płaszczyznach: plastycznej, ruchowej, językowej. Dzięki książce dziecko komunikuje się ze światem, zdobywa wiedzę, rozwija swoją wyobraźnię i pogłębia wrażliwość.

Wiek przedszkolny to czas, w którym kształtują się jego nawyki, w tym również czytelnicze; warto więc wykorzystać ów moment, tym bardziej, że czytając dzieciom, poszerzamy ich wiedzę o człowieku, o świecie, dostarczamy naszym pociechom całego bogactwa przeżyć. Kontakt z książką wzbogaca słownictwo dziecka, jego wyobraźnię; książki rozszerzają świat jego uczuć i myśli.