"Ona ma zlote serce"- rzecz o metaforach.

Autystyczne dzieci często mają problemy z pragmatyką, co wpływa negatywnie na zawieranie przyjaźni, rozumienie dowcipów i ironii. Może też utrudniać rozumienie tekstu czytanego. Ta zabawa to konkretny sposób na pracę z językiem pragmatycznym - pokazujemy dziecku, że słowa nie zawsze oznaczają to samo. W wypadku metafory musimy zrozumieć znaczenie całej frazy, a nie - poszczególnych słów. Przykładami metafor są: "tata mało nie pękł ze złości", "ona ma złote serce".

Materiały

• Zabawka Pan Ziemniak
  • Biała tablica do rysowania mazakiem lub filcowa tablica do przyklejania rzepów.

Sposób zabawy

• Dorosły porusza Panem Ziemniakiem, żeby zademonstrować określone idiomy. Odegraj znaczenie idiomu, pokazując jednocześnie zabawką dosłowne znaczenie.
  • Przykładowe idiomy: „wypuszczasz jednym uchem, a wypuszczasz drugim”, „dał nogę”, „zrobił oczy jak spodki”, „wstał lewą nogą”, „wyjąłeś mi to z ust”, „czapki z głów!”, „ma muchy w nosie”.

Cel:

• Nowe pojęcia – poruszając głową Pana Ziemniaka, możesz zademonstrować idiom dosłownie i pokazać dziecku, że takie sformułowania mogą być zabawne i dziecinne.
    • Rozumienie języka – dzięki tej zabawie pokażesz dziecku, ze zwroty i wyrażenia nie zawsze należy rozumieć dosłownie.

źródło: T. Delaney, 101 ćwiczeń, gier i zabaw..., Harmonia Universalis, Gdańsk 2016