Konwalia

Wczoraj mówiliśmy o niezapominajkach a dzisiaj chcę porozmawiać z Wami o majowych konwaliach.

1. Przeczytajcie lub posłuchajcie czytanki:

Konwalia jest małym kwiatkiem.
Konwalia kwitnie wiosną.
Kwiatki konwalii mają kształt dzwoneczków.
Konwalia ma białe płatki.
Konwalie mają zielone łodygi i zielone podłużne listki.
Konwalie rosną w lesie.
Konwalie mają piękny słodkawy zapach.

2. Teraz spróbujcie odpowiedzieć pełnym zdaniem na pytania:
- Czy konwalia jest małym kwiatem?
- Jaki kształt mają kwiaty konwalii?
- Jakiego koloru konwalia ma płatki?
- Jakiego koloru są liście i łodyga konwalii?
- Jaki kształt mają listki konwalii?
- O jakiej porze roku kwitną konwalie?
Jeżeli dziecko odpowie źle, ponownie przeczytaj tekst.

3. Chcemy pokolorować obrazek. Jakiej kredki potrzebujemy? Zadaj to pytanie kilka razy i daj czas na odpowiedź. Powtórz na głos właściwą odpowiedź. Wytłumacz, że płatki są białe i pozostają bez kolorowania – nie kolorujemy płatków.
Pokolorujemy łodygi i listki konwalii na zielono. Na jaki kolor pokolorujemy łodygi i listki?
Pokolorujcie konwalie. Upewnij się, że dzieci kolorują tylko łodygi i liście. Powtarzaj słowa zielone łodygi, zielone listki najczęściej jak to możliwe.

4. Zadaj ponownie te same pytania, ale w przypadkowej kolejności. Pozwól dziecku odpowiedzieć pełnym zdaniem: Jakiego koloru są łodygi i listki konwalii?  Jaki zapach mają konwalie? Kiedy kwitną konwalie? Gdzie rosną konwalie?  Jakiego koloru są płatki konwalii?  Jaki kształt mają kwiaty konwalii? Jakim kwiatkiem jest konwalia (mały/duży)?

5. Na koniec zapraszam do nauki nowej śpiewanki-pokazywanki pt. Wiosna na łące:

Wiosna na łące, kwiaty pachnące. Ptaki śpiewają: ćwir, ćwir, ćwir! Słoneczko świeci. Tam pszczoła leci. Wesoło nuci: Bzy, bzy, bzy! Dwie małe krówki podnoszą główki. Głośno wołają: mu, mu, mu! Żaby śpiewają, koniki grają. Zagrajcie ze mną raz , dwa, trzy!

Zabawę znajdziecie na :

Do zobaczenia !