SPECJALISTA

Logopeda mgr Magdalena Grochecka                                                                                              

                                                                                                                                                                   

             Najważniejsze przykazania logopedyczne dla rodziców.                                                                              

Przestrzeganie ich pozwala zwiększyć szanse na prawidłowy rozwój mowy.                  

 

*Słuchaj i obserwuj uważnie– jeżeli masz wątpliwości czy mowa Twojego dziecka rozwija się prawidłowo, skontaktuj się z logopedą, by wykluczyć opóźniony rozwój mowy lub inne zaburzenia.

*Żeby dobrze mówić trzeba dobrze słyszeć. Jeśli musisz powtarzać polecenia lub prośby kierowane do dziecka, sprawdź jego słuch.

*Nie zdrabniaj, nie spieszczaj słów, mów wyraźnie, poprawnie. Tylko prawidłowa wymowa     i zachowanie poprawnych form gramatycznych dadzą pożądany efekt w postaci prawidłowej mowy.

*Zrezygnuj ze smoczka jak najszybciej – jego następstwem mogą być wady zgryzu, nieprawidłowe połykanie oraz próchnica.

*Ucz dziecko gryzienia, gdy tylko pojawią się pokarmy stałe – dzięki temu mięśnie oraz narządy odpowiedzialne za artykulację, będą poprawnie pracowały, a dziecko nauczy się prawidłowo połykać pokarmy.

*Obserwuj oddech – w stanie spoczynku dziecko powinno oddychać przez nos. Jeżeli oddycha przez usta warto się temu bliżej przyjrzeć.

*Ćwicz z dzieckiem narządy artykulacyjne – niech to będzie zabawa dla Ciebie i dziecka.        O tym, jak prowadzić gimnastykę buzi i języka, porozmawiaj z logopedą.

*Czytaj na dobranoc – dzięki temu dziecko osłuchuje się z prawidłową wymową i formami gramatycznymi, a poza tym doskonale rozwija swoją wyobraźnię oraz zasób słownikowy. 

*Podtrzymuj naturalną skłonność dziecka do mówienia, zachęcaj je do rozmowy.Wykorzystuj każdą okazję do nawiązania kontaktu werbalnego z dzieckiem, rozmawiaj z nim jak najwięcej, stymuluj rozwój mowy.

*Współpracuj z logopedą, ćwicz systematycznie, potrzeba tylko kilku minut dziennie, by utrwalać u dziecka prawidłową artykulację. Nie zmuszaj jednak dziecka do ciągłego powtarzania, gdyż może to spowodować niechęć do mówienia.

*Motywuj i bądź cierpliwy – nauka prawidłowej mowy jest czasochłonna i trudna dla Twojego dziecka. Chwal każde, nawet te najmniejsze postępy.