INTEGRUŚ - SPECJALNY

TERAPEUTA INTEGRACJI SENSORYCZNEJ

W tym roku przedszkole oferuje nową formę terapii- Integrację Sensoryczną, jest to metoda odnosząca się do sfery motorycznej. Jesień to czas długich wieczorów i deszczowych dni, coraz więcej czasu spędzamy z dziećmi w domach, dlatego ważne abyśmy zapewnili im dawkę ruchu, która jest niezwykle maluchom potrzebna. Nie potrzebujemy do tego specjalistycznych sprzętów, wystarczy dobry pomysł. Jeżeli pogoda nie sprzyja spacerom możemy: -zawiesić w futrynie balon, aby dziecko odbijało go oburącz, rękoma na zmianę, plastikową paletką, -wyznaczyć tor , po którym dziecko będzie skakało (np.: z kolorowych pianek, kartek papieru), -ćwiczyć razem przysiady, skłony, -naśladować swoje ruchy w rytm muzyki,. Każda zabawa polegająca na ruchu bardzo pozytywnie wpływa na dzieci, pomaga im zrelaksować się, wyładować emocje, jednocześnie dostarczając wielozmysłowej stymulacji. Pamiętajmy, że ruch to zdrowie.

PSYCHOLOG

Jesień nastraja rodzinnie …

1.Jesień : Świeto Zmarłych to chwile powrotu do naszych korzeni, czas, aby pokazać naszym dzieciom tych bliskich, którzy odeszli , z których życia i dokonań jesteśmy dumni., których szanujemy i pamiętamy.

2.Jesień: 11.XI Święto Odzyskania Niepodległości, Okazja, aby opowiedzieć pociechom o wielkich momentach w naszej polskiej historii , o ludziach, którzy ją tworzyli, nauka polskiego hymnu i pieśni legionowych.

3.Jesień to także rodzinne spacery do lasu i parku. W czasie takiego relaksu warto pokazać milusińskim jakie drzewa tam rosną, jakie mają liście, jakie zwierzaki można tam spotkać. A z zebranych kasztanów, liści i żołędzi można zrobić ludziki, zwierzątka .Możemy wspólnie przeliczyć, kto ile zebrał grzybów kto więcej, kto mniej. A potem wspólnie je przyrządzić i zjeść. Nic nie zastąpi czasu , który dziecku poświęcimy ani też wspaniałych rodzinnych spotkań.

4.Jesienią zapraszamy na cykl zajęć z Kinezjologii Edukacyjnej P.Dennisona. Jest to metoda usprawniania funkcji mózgowych odwołująca się do ruchu. Ruch fizyczny również pomaga wyrównać jesienne wahania nastroju .

REHABILITANT

PSIE NOSY DOBRE NA WSZYSTKO Zabawy sprawność motoryki małej: Potrzebne materiały: arkusz papieru, ołówek Cel: nabieranie umiejętności rysowania w pozycji leżącej, rozwijanie wyobraźni oraz logicznego myślenia Czytamy dzieciom wiersz: Długa kreska, krótka kreska zaraz namaluję pieska. Uszy, nosek jeszcze, oczek dwa kółeczka i gotowa już mordeczka. Cztery zgrabne mocne łapki, na grzbiecie śmieszne łatki. Lecz coś smutna mina psa i po pysku kapie łza... Jak mam cieszyć się, no jak? Kiedy mi ogonka brak. Przecież wszystkim jest wiadomo, że pies cieszy się ogonem!

LOGOPEDA

Najważniejsze przykazania logopedyczne dla rodziców. *Słuchaj i obserwuj– jeżeli masz wątpliwości czy mowa Twojego dziecka rozwija się prawidłowo, skontaktuj się z logopedą. *Żeby dobrze mówić trzeba dobrze słyszeć. Jeśli musisz powtarzać polecenia lub prośby kierowane do dziecka, sprawdź jego słuch. *Nie zdrabniaj, nie spieszczaj. Tylko prawidłowa wymowa i zachowanie poprawnych form gramatycznych dadzą pożądany efekt w postaci prawidłowej mowy. *Zrezygnuj ze smoczka jak najszybciej – jego następstwem mogą być wady zgryzu, nieprawidłowe połykanie oraz próchnica. *Ucz dziecko gryzienia, gdy tylko pojawią się pokarmy stałe – dzięki temu mięśnie oraz narządy odpowiedzialne za artykulację, będą poprawnie pracowały. *Obserwuj oddech – podczas spoczynku dziecko powinno oddychać przez nos. * Wprowadź do Waszych wspólnych zabaw gimnastykę buzi i języka. Czytaj na dobranoc – dzięki temu dziecko osłuchuje się z prawidłową wymową i formami gramatycznymi, a także rozwija swoją wyobraźnię oraz zasób słownikowy. *Podtrzymuj naturalną skłonność dziecka do mówienia. Jak najczęściej i przy każdej okazji rozmawiaj z dzieckiem, stymuluj rozwój mowy. *Współpracuj z logopedą, ćwicz systematycznie, potrzeba tylko kilku minut dziennie, by utrwalać u dziecka prawidłową artykulację. *Motywuj i bądź cierpliwy – nauka prawidłowej mowy jest czasochłonna i trudna dla Twojego dziecka. Chwal każde, nawet te najmniejsze postępy.