INTEGRUŚ 2019 WRZESIEŃ - PAŹDZIERNIK

 

INTEGRUŚ
WRZESIEŃ/ PAŹDZIERNIK 2019

 Witamy bardzo serdecznie na łamach naszego małego pisemka w nowym roku przedszkolnym 2019/2020. Przed nami następny rok pracy, zabawy i wspólnie organizowanych przedszkolnych wydarzeń. Mamy wszystkim czytelnikom wiele do przekazania, z życia naszej malej społeczności.  Oto krótka relacja z ciekawych zdarzeń.
Zapraszamy

PROJEKT EDUKACYJNY
Celem projektu jest promocja zdrowego stylu życia, zachęcanie do spożywania warzyw a w szczególności bohatera projektu - ziemniaka .
Cel projektu to także podtrzymanie tradycji Święta Pieczonego Ziemniaka , który jest obchodzony w naszym przedszkolu od bardzo wielu lat. Projekt był przygotowany przez Panie z Gr. Misie, a realizowany od 30.IX – do 04.X. 2019r
4 października pomimo niesprzyjającej pogody, wszyscy przybyli do przedszkola we wspaniałych humorach i z szerokim uśmiechem. Na dzieci czekały liczne „ziemniaczane konkurencje”. Przedszkolaki mogły wykazać się szybkością, zwinnością i celnością. Konkurencje sportowe poprzedzone były teatrzykiem w wykonaniu Pań z Gr. Misie, zabawą przy muzyce, tańcami integracyjnymi. Wspólnym zadaniem dla dzieci i rodziców było wykonanie z warzyw „Ziemniaczanego Cudaka”. Pomysłowości w pracach nie brakowało.

CIEKAWE SPOTKANIA

o GENIMUS – Podczas warsztatów fizyko-chemicznych malowaliśmy jadalne obrazy...
o GARNCARZ – 05.X - Lepienie flakoników, poznawanie nowego zawodu Pana Krystiana Nowaka.
o TEATRZYKI OBJAZDOWE – 21.X - w naszym przedszkolu mieliśmy przyjemność gościć pierwszy w tym roku szkolnym Teatrzyk. Aktorzy przenieśli nas we wspaniały świat przygód "Pinokia"
o FILHARMONIA – 17.IX pierwsze spotkanie z muzykami z filharmonii poznaliśmy harmonijkę ustną - tematem spotkania było śpiewamy po angielsku „Let Sing Together”. 22.X - Kolejne spotkanie, JESIENNY KONCERT- piosenki na słońce i deszcz – oraz nowy instrument wiolonczela
o 19 i 26 IX gościliśmy przedstawicieli FUNDACJI FUGA MUNDI, którzy wprowadzili nas w tematykę niepełnosprawności.
o 30.IX – grupy MISIE, SŁONECZKA I WESOŁE DYSZKI zwiedzały „Skansen”
o W piątek 25.X - dzieci z naszego przedszkola udały się pod Tablicę Pamięci, w ramach akcji "Szkoła Pamięta". Dzieci i wychowawcy uczcili pamięć zamordowanych, poprzez odmówienie modlitwy i zapalenie symbolicznych zniczy.
o 01.10."DZIEŃ ELFA" Ogólnopolski Dzień Osób Z Afazją - w naszym przedszkolu zagościły Elfiki. Organizatorem tego wspaniałego dnia była Pani mgr Jadwiga Kowalczyk
o Lekcja Patriotyczna zorganizowana w Bibliotece osiedlowej uczestniczyły w niej dzieci z grupy MISIE I SŁONECZKA
o Wycieczka „Gutkiem” na Stare Miasto - GRUPA BIEDRONKI.
o WESOŁE DUSZKI - CSK Projekt RETRO - BAJKI. 10 października odbyło się pierwsze z serii trzech spotkań, na którym dzieci poznały podstawowe przestrzenie Centrum Spotkania Kultur i Teatru im. H. Ch. Andersena, wskazywały zasady zachowania się w kinie i teatrze.
o Towarzyski mecz BOCCI - W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca AAC 25.10.19 udaliśmy się do Przedszkola nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi. Celem było rozegranie meczu towarzyskiego Bocci
o AAC-owy Przyjaciel - 24 października dzieci z grupy Słoneczka wzięły udział w 6 edycji koncertu "AAC-owy Przyjaciel", który odbywał się w Auli Nadziei Caritas. Celem koncertu było przybliżenie tematyki komunikacji alternatywnej, jaką posługują się dzieci z trudnościami w mówieniu.


„GDZIE JESTEŚ, JESIENI?”
Hanna Zdzitowiecka

Gdzie ty jesteś, jesieni?
Tu jestem.
W suchych liściach
lecących z szelestem,
w barwnych liściach,
czerwonych i złotych,
co nad ziemią się kładą pokotem...


APEL TWOJEGO DZIECKA,
CZYLI 20 PRZYKAZAŃ DLA RODZICÓW
1 Nie psuj mnie. Dobrze wiem, że nie powinienem mieć tego wszystkiego, czego się domagam. To tylko próba sił z mojej strony.
2 Nie bój się stanowczości. Właśnie tego potrzebuję – poczucia bezpieczeństwa.
3 Nie bagatelizuj moich złych nawyków. Tylko ty możesz pomóc mi zwalczyć zło, póki jest to jeszcze w ogóle możliwe.
4 Nie rób ze mnie większego dziecka, niż jestem. To sprawia, że przyjmuje postawę głupio dorosłą.
5 Nie zwracaj mi uwagi przy innych ludziach, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. O wiele bardziej przejmuję się tym, co mówisz, jeśli rozmawiamy w cztery oczy.
6 Nie chroń mnie przed konsekwencjami. Czasami dobrze jest nauczyć się rzeczy bolesnych i nieprzyjemnych.
7 Nie wmawiaj mi, że błędy, które popełniam, są grzechem. To zagraża mojemu poczuciu wartości.
8 Nie przejmuj się za bardzo, gdy mówię, że cię nienawidzę. To nie ty jesteś moim wrogiem, lecz twoja miażdżąca przewaga!
9 Nie zwracaj zbytniej uwagi na moje drobne dolegliwości. Czasami wykorzystuję je, by przyciągnąć twoją uwagę.
10 Nie zrzędź. W przeciwnym razie muszę się przed tobą bronić i robię się głuchy.
11 Nie dawaj mi obietnic bez pokrycia. Czuję się przeraźliwie tłamszony, kiedy nic z tego wszystkiego nie wychodzi.
12 Nie zapominaj, że jeszcze trudno mi jest precyzyjnie wyrazić myśli. To dlatego nie zawsze się rozumiemy.
13 Nie sprawdzaj z uporem maniaka mojej uczciwości. Zbyt łatwo strach zmusza mnie do kłamstwa.
14 Nie bądź niekonsekwentny. To mnie ogłupia i wtedy tracę całą moją wiarę w ciebie.
15 Nie odtrącaj mnie, gdy dręczę cię pytaniami. Może się wkrótce okazać, że zamiast prosić cię o wyjaśnienia, poszukam ich gdzie indziej.
16 Nie wmawiaj mi, że moje lęki są głupie. One po prostu są.
17 Nie rób z siebie nieskazitelnego ideału. Prawda na twój temat byłaby w przyszłości nie do zniesienia. Nie wyobrażaj sobie, iż przepraszając mnie stracisz autorytet. Za uczciwą grę umiem podziękować miłością, o jakiej nawet ci się nie śniło.
18 Nie zapominaj, że uwielbiam wszelkiego rodzaju eksperymenty. To po prostu mój sposób na życie, więc przymknij na to oczy.
19 Nie bądź ślepy i przyznaj, że ja też rosnę. Wiem, jak trudno dotrzymać mi kroku w tym galopie, ale zrób, co możesz, żeby nam się to udało.
20 Nie bój się miłości. Nigdy.
Poniższy apel nie jest autorstwa samego Janusza Korczaka. To inspiracja Jego tekstami.