OBUWNICZY ZAWRÓT GŁOWY

Wraz z nadejściem wiosny wielu z nas zastanawia się jakie buty wybrać dla swojego dziecka, które z nich są odpowiednie i nie wpływają negatywnie na jego postawę ciała. Aby ułatwić Państwu ten wybór, podzielę się dziś kilkoma wskazówkami pochodzącymi z artykułu p. Agnieszki Ochim z  gabinetu "OrthoFoot":

Piękna wiosna za oknem...
Co za tym idzie czas zmiany butów z zimowych na wiosenne.

I tutaj robi się problem... Jakie wybrać?

➡️Sztywne/miekkie?
➡️Wysokie/niskie?
➡️Twardy zapietek?
➡️ Wyprofilowane?

Buty dla dzieci (mówimy tutaj o dzieciach, których rozwój motoryczny, neurologiczny oraz umysłowy jest prawidlowy i kiedy nie ma wyraźnych wskazań do stosowania innego obuwia❗) powinny być:
✅ Dopasowane pod względem długości oraz tegości stopy dziecka - u małych dzieci powinno się kontrolować rozmiar buta co 6 tygodni! Nie kupujcie butów "na zapas"! Prawidłowy rozmiar to taki w którym wkładka jest około 0,5-1 cm dłuższą niż stopa.
✅ Miękkie - pracujące razem ze stopa - zginajace się najlepiej we wszystkich
kierunkach, a co najmniej na wysokości palców
✅ Niskie - nie muszą usztywniać kostki. Dzieci co chwilę zmieniają swoją pozycję: biegają, skaczą, kucają - but sztywny ogranicza ruchomość stawu skokowego co niekorzystnie wpływa na rozwój stóp
✅ Płaskie w środku - wkładka w bucie powinna być bez wyprofilowania - bez tego łuku w bucie - łuk podłużny zaczyna się kształtowac w wieku 2-4 r.ż, a kończy koło 8 r.ż. Wiec dlaczego chcemy na siłę podpierać u małych dzieci coś czego fizjologiczne nie powinno jeszcze być❓

Niestety zmorą dzisiejszych czasów jest ubieranie butów dzieciom w każdej możliwej sytuacji:
➖ dziecko jeszcze nie chodzi - ale buty już ma
➖ stawia pierwsze kroki - w butach, które ograniczają jego ruchomość oraz negatywnie wpływają na stabilizację centralną
➖ sztywne, ortopedyczne buty jako profilaktyka przeciwko płaskostopiu
➖ zastosowanie seryjnych wkładek ortopedycznych (np.z apteki) niedostosowanych do występującej wady.