Kilka słów o skoliozach - dlaczego ruch jest ważny?

Skoliozy, czyli skrzywienia kręgosłupa są nieodłącznym tematem w pracy każdego fizjoterapeuty i szczególnie niebezpieczne w wieku przedszkolnym. Aby ten temat nieco przybliżyć, poniżej przedstawiam Państwu najnowszy artykuł fizjoterapeuty Agnieszki Stępień z warszawskiego Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej "Orthos".

"Dlaczego osoby ze skoliozą powinny polubić ruch?

Kręgosłup nie lubi bezruchu! Kręgosłup nie lubi przebywania w jednej pozycji! Wiedzą o tym osoby, które odczuwają dolegliwości bólowe po kilku godzinach siedzenia nad książkami lub pracy przy komputerze.

Od kilkunastu lat fizjoterapia, która oparta jest głównie na leczeniu ruchem, jest jednym z uznanych sposobów leczenia zachowawczego skoliozy. U dzieci i młodzieży z większym skrzywieniem kręgosłupa stosuje się dodatkowo gorsety. Leczenie zachowawcze stosuje się przed podjęciem decyzji o operacji. Zasadniczym celem leczenia zachowawczego jest zatrzymanie narastania deformacji kręgosłupa, na które narażone są szczególnie dzieci i młodzież, ale do powolnego zwiększania się skrzywienia kręgosłupa może dochodzić także u dorosłych.

Badania naukowe wykazują, że u dzieci i młodzieży ze skoliozą, poza ćwiczeniami korygującymi nieprawidłowe ustawienie kręgosłupa, bardzo wskazana jest dodatkowa aktywność ruchowa. Z tego względu rekomendacje wypracowane przez międzynarodowe towarzystwa naukowe zawierają zalecenia uczęszczania na lekcje wychowania fizycznego. Nie ma również przeciwwskazań do podejmowania aktywności ruchowej w ramach rekreacji lub określonej dyscypliny sportu przez osoby po operacji kręgosłupa.

Z drugiej strony badania z udziałem osób ze skoliozą nerwowo mięśniową, które ze względu na podstawową chorobę mają ograniczone możliwości poruszania się wykazały, że długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej nasila deformację kręgosłupa!

Jaki z tego wniosek? W tych trudnych dniach, które spędzamy w domach, osoby ze skoliozą powinny ćwiczyć! Nie dopuście do tego, by efekty Waszej dotychczasowej pracy i leczenia poszły na marne. Ważne jest to w jakich pozycjach spędzacie większość dnia i mamy nadzieję, że nie jest to wyłącznie pozycja siedząca."

Miłej lektury!

Weronika Miklińska