JAK KSZTAŁTUJE SIĘ NASZ KRĘGOSŁUP?

Zachęcam dziś do przeczytania artykułu na temat kształtowania się krzywizn kręgosłupa u dzieci od urodzenia do wieku szkolnego.

Artykuł pochodzi ze strony "Fizjoterapia i Integracja Sensoryczna", której autorem jest fizjoterapeutka Joanna Bułakowska.

Na stronie znajdą Państwo wiele innych, ciekawych informacji na temat zaburzeń integracji sensorycznej, pielęgnacji niemowląt czy też propozycji ćwiczeń z dziećmi w wieku przedszkolnym.

"Charakterystyczne wygięcia kręgosłupa są najlepiej widoczne gdy patrzymy na sylwetkę dziecka z boku.
Wykształcają się one stopniowo w kolejnych etapach osiągania pionowej postawy.
Nie będę tutaj szczegółowo omawiała każdego wygięcia kręgosłupa bo zapewne musiałabym się rozpisać na kilkanaście postów i na pewno zanudziłabym Was anatomią 😉

Zaznaczę najważniejsze cechy:
👉 U 1️2-14 miesięcznego dziecka kręgosłup ma już charakterystyczny kształt. Zaznaczone jest wygięcie szyjne, piersiowe i lędźwiowe. Jednak już w tym okresie prawidłowa pielęgnacja dziecka jest profilaktycznym działaniem aby zapobiegać powstawaniu wad postawy.
👉Jednak do 3️ roku życia układ mięśniowy dziecka jest jeszcze dość słaby i w konsekwencji łopatki odstają, barki są wysunięte do przodu, brzuch uwypuklony. Dopiero dzięki stopniowemu wzmocnieniu siły mięśni zmniejszają się te charakterystyczne "ustawienia" i dodatkowo wysklepia się klatka piersiowa.
👉 U dzieci w wieku 3️ - 6 lat, czyli w okresie przedszkolnym bardzo często można spotkać się z asymetrią barków, tułowia, koślawością kolan czy też wysklepieniem stóp. Jest to okres przejściowy, który bardzo często zanika w miarę rozwoju naszego dziecka jednak należy obserwować rozwój malucha i mieć to pod kontrolą ponieważ może zdarzyć się również tak, że wraz ze wzrostem dziecka będzie to zaburzać rozwój jego postawy.
👉 U przedszkolaków a szczególnie u dzieci które rozpoczęły naukę w szkole można zaobserwować pogorszenie postawy. Związane jest to z nowymi warunkami z jakimi zetknęło się dziecko czyli dłuższe siedzenie, nieodpowiednio dobrana wysokość stolika i krzesła ale również... przeżycia. Bo tak jak wspominałam wcześniej na postawę wpływ ma również nasze samopoczucie, więc dziecka również! Dlatego jeśli dziecko zetknie się z negatywnymi przeżyciami, postawa dziecka również ulegnie zmianie.
☝️Jak najwcześniej należy kształtować nawyki związane z przyjmowaniem i utrzymywaniem prawidłowej postawy w różnych codziennych sytuacjach.

❗Dodatkowo naszym pociechom należy w miarę możliwości zapewnić:

• swobodny ale PRAWIDŁOWY ruch według indywidualnych potrzeb dziecka
  • prawidłowe odżywianie
  • odpowiednie ubranie, szczególnie mam tutaj na myśli ubrania nie za małe które nie krępują ruchów dziecka
  • ochronę przed infekcjami i stresem

👉Wszystkie te działania mają na celu szeroko rozumianą profilaktykę aby zapobiegać wadom postawy u dzieci 😉
❗Najważniejsze jednak dla kształtowania się postawy jest prawidłowej jakości ruch oraz unikanie przyjmowania nieprawidłowych pozycji (w tym również siad w literkę "W" o którym wspominałam ostatnio)."

Weronika Miklińska

fizjoterapeuta