HIPERMOBILNY CZYLI JAKI?

Dziś chciałabym przybliżyć Państwu pojęcie "hipermobilności", które obserwujemy już u dzieci w wieku przedszkolnym.

Czym się charakteryzuje i co powinno nas zaniepokoić?

Zapraszam do interesującej lektury artykułu pochodzącego z portalu "FizjoProgres"!

"Cieszymy się jeżeli dziecko bez problemu potrafi zrobić szpagat czy dotknąć dłońmi podłogi w skłonie. Traktujemy to jako wyraz wygimnastykowania i dobrej kondycji. Ale czy na pewno jest to uzasadniona radość❓🤔

➡️Hipermobilność stawów, tzw. „wiotkość, nadruchomość” jest wadą zazwyczaj wrodzoną. Problem ten wbrew pozorom jest bardzo złożony i może skutkować częstszym występowaniem bólu stawów czy kontuzji 😱😰

➡️O hipermobilności stawu mówimy, jeżeli jest w nim za dużo ruchu. Wyobraźmy sobie, że prostujemy łokieć. W pewnym momencie ze względu na budowę anatomiczną stawu i mechanizmy jego ochrony dojdzie do zatrzymania tego ruchu, nie „wygniemy go w druga stronę”. Natomiast u osób (zazwyczaj dzieci i młodzieży) z hipermobilnością, ten ruch zatrzyma się nieco dalej. Dojdzie do tzw. przeprostu.

🧐🔎Jak ocenić czy dziecko może mieć hipermobilność❓Wystarczy kilka prostych testów. Wykonujemy je dla prawej i lewej strony i za każdym razem gdy u dziecka wystąpi przedstawiony objaw, przyznajemy 1 punkt. Maksymalnie można zdobyć 9 punktów. Wynik 4 punktów lub więcej, wskazuje na występowanie u dziecka cech hipermobilności. PUNKTACJA 🔽🔽🔽
1️⃣ Po 1 punkcie za każde kolano, które ustawia się w przeproście
2️⃣ 1 punkt za położenie całych dłoni na podłodze przy wyprostowanych kolanach
3️⃣ Po 1 punkcie za każdy mały palec, który odegnie się do tyłu o ponad 90 stopni
4️⃣ Po 1 punkcie za każdy łokieć, który ma przeprost
5️⃣ 1 punkt, jeśli kciuk dotknie przedramienia tej samej ręki. Dwa punkty, jeśli zrobisz to również z drugim kciukiem."

Jeśli niektóre z cech hipermobliności wydają się Państwu znajome, zachęcam do kontaktu z fizjoterapeutą i zbadania postawy dziecka.

Weronika Miklińska, fizjoterapeuta