LIST DO RODZICÓW - CO UMIEM, CO WIEM, CO ROZUMIEM

LIST DO RODZICÓW. WRZESIEŃ

Drodzy Rodzice / Opiekunowie!

Pierwszy miesiąc naszej wspólnej przygody w przedszkolu jest już za nami. Dzieci coraz lepiej się poznają, powstają pierwsze przyjaźnie... Wspólnie z Puszatkiem opracowaliśmy Kodeks Przedszkolaka, uczymy się coraz lepiej współpracować i okazywać sobie szacunek. Pozwala nam to prawidłowo się rozwijać i w sprzyjającej atmosferze zdobywać wiele nowych umiejętności.

We wrześniu skupiliśmy się na pojęciu bezpieczeństwa. Wiemy, czym zajmują się strażak, ratownik i policjant, i umiemy wezwać ich na pomoc. Rozumiemy znaczenie najważniejszych znaków na skrzyżowaniu (drogowych, świetlnych, ulicznych). Dowiedzieliśmy się także, które miejsca są przeznaczone dla pieszych i jak z nich bezpiecznie korzystać. Tajemnicą nie już jest dla nas również zastosowanie różnorodnych sprzętów domowych, a ponieważ jesteśmy rozważnymi przedszkolakami, nie korzystamy z nich bez nadzoru osoby dorosłej.Rozmawialiśmy też o wakacjach i podróżach. Znamy już środki lokomocji i wiemy, jak je klasyfikować. Rozumiemy, czym są pamiątki, i poznaliśmy ich sentymentalne znaczenie. Dostrzegamy różnice między wsią a miastem i umiemy odróżnić rodzaje sklepów.

Wspólnie z Puszatkiem przygotowujemy się również do nauki czytania i pisania. W związku z tym często ćwiczyliśmy motorykę małą podczas zabaw paluszkowych i masażyków. Ciekawym zajęciem, które można powtórzyć w domu, jest wybieranie przez dzieci małych elementów z kaszy lub ryżu paluszkami lub za pomocą spinacza do bielizny. Pisaliśmy szlaczki po śladzie; poznaliśmy też litery o, O, oraz a, A. Stale gimnastykujemy buzię i język! Bardzo lubimy naśladować różne dźwięki, cmokać, kląskać, wyciągać język i nadymać policzki. Wykonywaliśmy również ćwiczenia oddechowe, logopedyczne oraz artykulacyjne. Słowa, słowa, słowa… – dzielimy je na sylaby, szukamy do niech skojarzeń, przeciwieństw, podajemy wyrazy zaczynające się określoną głoską; wiemy nawet, że są wyrazy, które brzmią tak samo, ale znaczą co innego!

Swój czas w przedszkolu we wrześniu poświęcaliśmy również na doskonalenie umiejętności z zakresu edukacji matematycznej. Utrwalaliśmy poprawne posługiwanie się określeniami: nad, pod, obok, pomiędzy, na. Podczas zabaw przeliczaliśmy różne liczmany w zakresie 5, dobieraliśmy ich tyle samo. Dzięki zabawie w sklep uczyliśmy się czekania na swoją kolej oraz odliczania odpowiedniej ilości pieniędzy. Wszystkie te aktywności można łatwo powtarzać i utrwalać podczas codziennych zajęć (przeliczanie, ile kromek chleba jest na talerzyku; rozdawanie po tyle samo cukierków itp.). Ćwiczyliśmy układanie rytmów, czyli powtarzających się sekwencji, np. kolorów (żółty, czerwony, żółty, czerwony itd.). Odnajdywaliśmy też wspólne cechy danej grupy przedmiotów i tworzyliśmy na ich podstawie zbiory.

Wszyscy wiedzą, że ruch to zdrowie! Dlatego właśnie, w naszym przedszkolu ruszamy się od samego rana! Maszerujemy, skaczemy, czołgamy się, rzucamy do celu… Ale to nie wszystko! Tańczymy zarówno w sposób zorganizowany, jak i swobodnie, prezentujemy ruchem treść usłyszanej opowieści i naśladujemy wykonywanie określonych czynności… Aktywnie słuchamy muzyki, różnicujemy jej tempo i wysokość dźwięków, a także reagujemy na pauzę. Wymyślamy gesty do słów piosenki i tańczymy z rekwizytami. Podczas prac plastycznych wycinamy, kolorujemy, kleimy i lepimy z plasteliny. Tworzymy prace plastyczne grupowe i indywidualne, które można obejrzeć w naszej sali i szatni. Przeprowadzamy również eksperymenty, podczas których badamy: co szybciej spadnie; stałość ilości; właściwości bursztynu i soli. Uff… Całe szczęście, że wszystko to sprawia nam mnóstwo radości! Pani nauczycielka / pan nauczyciel dba o to, aby dzieci rozmawiały o rzeczach, które są dla nich interesujące. Każdy przedszkolak wie, że jest ważną częścią grupy przedszkolnej i jego zdanie się liczy. Opowiada o swoich przeżyciach, wydarzeniach ostatnich dni oraz planach na te najbliższe. Słucha uważnie wypowiedzi swoich kolegów i koleżanek.

Przedszkole jest super!