Bezpieczny przedszkolak

Witajcie!

W tym tygodniu będziemy zajmować się tematem: "Bezpieczny przedszkolak". Proponujemy Wam następujące zabawy i zadania:

Poniedziałek- obejrzyjcie film o numerach alarmowych https://www.youtube.com/watch?=kzMubLZdHAk i posłuchajcie wiersza I.Salach "Na pomoc"

Gdy przytrafi się wypadek,

wiem, co trzeba zrobić.

Nauczyła mnie mamusia,

do kogo zadzwonić.

Gdy się zderzą samochody,

okradną Alicję,

997 stukam,

dzwonię po policję.

Widać z okna ogień,

chmurę jak noc czarną,

998 stukam,

wzywam straż pożarną.

Gdy ktoś złamie rękę, nogę

albo się skaleczy,

999 to numer,

gdzie pan doktor leczy.

A gdy w domu czasem

Potrzebuję pomocy,

do babci mogę dzwonić

rano, wieczorem i w nocy.

Zapamiętajcie te numery. One są bardzo ważne. Jeśli je zapamiętacie, możecie uratować komuś życie.

Wtorek - Zagadka, kto odgadnie o kim ona jest?

Kto na skrzyżowaniu bez obawy staje

i ręką zatrzymuje auta i tramwaje?

Dobrym okiem, bystrym słuchem

Kieruje ulicznym ruchem.

To policjant! Czym posługuje się policjant do kierowania ruchem? To lizak policyjny. Czy wiecie jak wygląda? Właśnie tak:

Spróbujcie wykonać taki lizak. Potrzebny będzie sztywny karton, nożyczki, kredki, farby lub papier kolorowy. Narysujcie na kartonie kształt lizaka i wytnijcie go. Potem wypełnijcie środek kredką, farbą lub papierem kolorowym. Gdy już będzie gotowy, możecie się pobawić w policjanta.

Środa - Dzisiaj porozmawiajmy o porach dnia. Posłuchajcie wiersza.

Wiersz W. Badalskiej "Dzień dobry, dobranoc”:

Raz spotkało się na niebie

Słoneczko z Księżycem

Zawołało: Dobrej nocy Księżycu Ci życzę!

Księżyc senny i zmęczony ziewnął: A- a –a –a!

- A ja życzę Ci Słoneczko, pogodnego dnia!

Porozmawiajcie z Rodzicami, jak nazywają się pory dnia. Co robice rano, w południe, po południu, wieczorem i w nocy. Jak nazywają się posiłki, które spożywacie o różnych porach dnia? Co robicie aby żyć bezpiecznie każdego dnia?

Czwartek - Posłuchajcie piosenki https://www.youtube.com/watch?v=jXF3Wba--Uo. Kto z Was chciałby zostać strażakiem? Strażacy muszą być sprawni i silni, dlatego zapraszamy Was do  ćwiczeń razem z Rodzicami.

Dziecko wraz rodzicem wykonuje dowolne ćwiczenia gimnastyczne.

Wiele godzin spędzają również na ćwiczeniach w terenie.

Właśnie wybierają się na takie ćwiczenia – wspólny marsz.

Wsiadają do samochodów i ruszają – lekki bieg, naśladowanie trzymania kierownicy.

Dojechali na miejsce ćwiczeń, wyskakują więc z samochodów i rozgrzewają się

- biegają w miejscu, podskakują obunóż, przeskakują z nogi na nogę, wykonują przysiady, wymachy ramion.

Strażacy nieco się zmęczyli, więc przez chwilę odpoczywają, aby nabrać sił przed dalszym treningiem –siadają, kładą się swobodnie.

Strażacy są bardzo odpowiedzialni, teraz muszą sprawdzić, czy węże strażackie w ich samochodach

są sprawne; rozwijają węże strażackie – wykonują młynki rękami przed sobą w lekkim skłonie

i pompują wodę – naśladują pompowanie wody.

Wszystko jest w porządku, zwijają węże – młynek w przeciwnym kierunku, wsiadają do samochodów i wracają do bazy – wykonują lekki bieg w różnych kierunkach.

Nagle zapala się czerwone światło; strażacy gwałtownie hamują – szybko zatrzymują się.

Już pali się zielone – można jechać dalej. Ale co to!? Samochód strażacki przechyla się na jedną stronę, coś się stało chyba z kołem, trzeba to sprawdzić.

Strażacy sprawdzają koła - dziecko wraz z rodzicem  czworakują, w jednym z nich pękła opona, trzeba zmienić koło -

naśladują wymianę koła. Teraz można już ruszyć w dalszą drogę. Parkują samochody i zmęczeni, ale zadowoleni, że w tym dniu nie musieli gasić żadnego pożaru, wracają do remizy -

maszerują w miejscu.

Piątek - "Jak się strzec przed wirusami?"  Na poczatek obejrzyjcie film  https://www.youtube.com/watch? V=fxxx2myt_eI, a następnie wykonajcie eksperyment. Poproście Rodziców o pomoc.

- Wlewamy do miseczki wodę.

- Wsypujemy pieprz (pieprz to na niby zarazki) do wody.

- Namydlamy palec dziecka i prosimy o włożenie go do miski z wodą.

- Obserwacja, co się dzieje z pieprzem?

Wniosek: Mydło odgania wszystkie zarazki.

Życzymy miłej zabawy!