Powroty ptaków - bociek

Po długiej zimie wszyscy już z niecierpliwością czekamy na wiosnę. A co jest lepsze niż rozwiązywanie łamigłówek, by umilić sobie ten czas? Tym razem dotyczą one zwierzęcia, którego przybycie od wieków przepowiada szybkie nadejście wiosny, a jego obecność w gospodarstwie przynosi szczęście mieszkańcom. Cóż to za zwierzę? Oczywiście bocian!

Przyleciał bocian z krajów dalekich.
- Bardzo zmęczyłem się tą podróżą.
Po drodze wichry i ciemne chmury,
ledwie zdołałem uciec przed burzą.

Tutaj zielona łąka mnie wita,
rechoczą żabki w pobliskim stawie.
Wygrzeję w słońcu bocianie nogi,
odpocznę trochę w zielonej trawie.

Potem się chętnie z dziećmi przywitam,
wszak całą zimę ich nie widziałem.
Uwiję gniazdo i z mą rodziną
aż do jesieni tu pozostanę.

1. Ciekawostki o bocianie - przeczytaj mamo, tato i powiedz mi
• Bocian - symbol szczęścia - obecnie znajduje się pod ścisłą ochroną gatunkową.
• Od 2003 roku obchodzimy Dzień Bociana Białego. Przypada on na 31 maja i ma na celu spopularyzować wiedzę o tych ptakach.
Bocian biały jest ptakiem stadnym. Zimuje w Afryce.
Rozpiętość jego skrzydeł dochodzi do 2 m, a stojący ptak mierzy około 80 cm. Ma charakterystyczne długie, czerwone nogi i długi, czerwony dziób. Upierzenie białe z czarnymi lotkami.
• Bocian jest ptakiem mięsożernym. Wachlarz jego pożywienia jest szeroki (koniki polne, szarańczę i świerszcze, dżdżownice, żaby, krety, króliki).
Konstrukcję bocianiego gniazda tworzą patyki i gałęzie układane w formie pierścienia. Nieckę środkową, czyli wyściółkę, stanowi drobniejszy materiał: siano, słoma i perz. W budowę gniazda, a zwłaszcza w znoszenie materiału, zaangażowane są przede wszystkim samce. Często jednak samiec jedynie pomaga: przyniesione w dziobie gałązki składa na brzegu gniazda, by samica mogła je ułożyć w wybranym miejscu.
• Rozbudowywane i poprawiane każdego roku bocianie gniazdo po kilkudziesięciu latach osiąga znaczny ciężar (średnio 500 kg, a wyjątkowo nawet 2 tony). Jego średnica waha się od 90 do 200 cm, a wysokość może przekraczać nawet 2 m!
Długość życia bocianów wynosi od 23 do 29 lat. W niewoli ptaki osiągały jeszcze dłuższy wiek i zdarzyło się, że nawet 30-letni ptak przystępował do lęgu.
Młode pisklęta są całkowicie pokryte białym puchem, natomiast mają czarne dzioby i nogi. W wysiadywaniu jaj biorą udział oba ptaki.
• Charakterystycznym głosem jest klekot, który można usłyszeć w czasie powitania pary ptaków na gnieździe, ale także, gdy bocian jest zaniepokojony np. pojawieniem się przy gnieździe obcego bociana. Do wydawania tego głosu wygina szyję do tyłu tak, że głowę kładzie na grzbiecie .

2. Przysłowia ludowe

• Bocian biały zwiastuje wiosnę, zgodnie z ludowymi wierzeniami, przynosi dzieci.
“Bocian, bocian, długi nos, przynieś dziecko dam ci grosz”.
• Jeżeli pierwszego ptaka spostrzeżemy w powietrzu, to pewne, że tego roku w pracy będzie się nam wiodło i przyleci do nas szczęście. Jeśli będzie stał na gnieździe lub łące, wtedy i pomyślność gdzieś się zatrzyma i do nas nie dotrze.
• Bociany zakładają gniazda w gospodarstwach dobrych, uczciwych i porządnych ludzi. Oddaje to dobrze przysłowie
„Szczęśliwy dom, gdzie boćki są”.
„Gdzie bocian na gnieździe siedzi, tam piorun nie uderzy”.

Zabawa ruchowa pt. „Bocian i żaby” - z rodzeństwem
Jedno z dzieci zostaje bocianem, pozostałe są żabami. Zadaniem boćka jest schwytanie żaby, ale wolno mu skakać tylko na jednej nodze. Żaby poruszają się natomiast w pozycji kucznej. Ta, która zostanie złapana, staje się bocianem, i zabawa zaczyna się od nowa.

3. „Złap żabkę” Zabawy z magnesami w piasku
Do zabawy potrzebujecie: płytkie pudełko( tacka plastikowa), piasek ( może być kasza)oraz dwa magnesy.
Jeden z magnesów kładziemy na piasku, a drugim będziemy manipulować od spodu. Przesuwająca się po piasku  magnes tworzy rozmaite ślady, wzory i labirynty. W eksperymentowaniu możemy iść dalej sprawdzając jakie jeszcze przedmioty da się przesuwać po piasku np.: śrubki, metalowe kulki, spinacze itp. Taka zabawa świetnie pobudza wyobraźnię, rozwija manualnie i pobudza zmysły.

bociek do wykonania dla chętnych dzieci

ćwiczenia graficzne dla 6 latków