Moja Ojczyzna

Witajcie Drogie Dzieci!

W tym tygodniu będziemy rozmawiać o Naszej Ojczyźnie. I tak proponujemy Wam następujące zabawy, zadania i ćwiczenia.

Poniedziałek -  "Jesteśmy Polką i Polakiem". Posłuchajcie wiersza  i piosenki.

Wiersz  E. Stadmuller  "Kim jestem?"

- Czy wiesz, kim jesteś?

- To oczywiste!

- Co jest Ci bliskie?

- Znaki ojczyste.

Ojczyste barwy

- biało-czerwone,

ojczyste godło

- orzeł w koronie.

Ojczyste w hymnie

Mazurka dźwięki,

no i stolica

- miasto Syrenki.

I jeszcze Wisła,

co sobie płynie

raz po wyżynie,

raz po równinie,

i mija miasta

prześliczne takie.

Już wiesz, kim jesteś?

- Jestem Polakiem.

Piosenka https://www.youtube.com/watch?v=plug6OIrxRM

Czy wiecie co oznacza słowo: ojczyzna? Jakie są nasze symbole narodowe? Jakie miasto jest stolicą Polski? Czy znacie inne miasta w Polsce? Porozmawiajcie o tym z Rodzicami. Jeśli macie w domu mapę Polski to poproście rodziców o pokazanie miast, o których mowa jest w piosence. Zobaczcie gdzie leży Lublin. Jak płynie najdłuższa rzeka Polski - Wisła.

Wtorek -  "Symbole narodowe". Dzisiaj proponujemy wykonać flagę Polski.
Przydatne będą: kartka, farba biała i czerwona, papier kolorowy w kolorze czerwonym, klej, wykałaczka szaszłykowa. Flagę można wykonać techniką wydzieranki lub pomalować farbami. To zależy od Was. Pamiętacie hymn Polski? W jakiej pozycji należy go śpiewać? Spróbujcie zaśpiewać z rodzicami Mazurka Dąbrowskiego.

Środa -  Warszawa – stolica Polski. Przez Warszawę przepływa najdłuższa rzeka Polski - Wisła. Zadanie jest takie, aby z różnych tasiemek, wstążek, sznurków ułożyć na podłodze różnej długości rzeki. Zmierzcie je za pomocą kroków, stopek, miarki. Porównajcie, która rzeka jest najdłuższa, która najkrótsza?

Czwartek - Dzisiaj zadanie kulinarne. Przygotujcie z Rodzicami na obiad jakieś pyszne danie z kuchni polskiej. Może to będą pierogi, kopytka, kotlet schabowy, a może pyszna zupa np. żurek.

Piątek - Tańce narodowe - proponujemy swobodne zabawy taneczne przy muzyce zainspirowane obejrzeniem prezentacji „Polskie tańce narodowe”  https://www.youtube.com/watch?v=WyjDB8X7Mik  Może uda Wam się zatańczyć Poloneza z rodzeństwem lub Mamą i Tatą.