Z małej chmury...

Kochane dzieci, choć za oknem piękne słońce, zapraszamy Was dziś do zabawy z kropelkami deszczu. "Z małej chmury... mały deszcz...".

 

1. Na kartce papieru rysujemy trzy chmurki: małą, średnią i dużą oraz trzy deszczowe krople: małą, średnią i dużą. Dziecko koloruje obrazki, które następnie należy wyciąć.

 

2. Układamy chmurki w szeregu od najmniejszej do największej, nazywamy je, próbujemy je policzyć: 1...2...

 

3. Podobnie bawimy się z kroplami deszczu: układamy je według wielkości, nazywamy, liczymy...

 

4. Co do czego pasuje? Do małej chmurki pasuje mała kropelka, do chmurki średniej wielkości pasuje średniej wielkości kropla. A do dużej chmury? ...duża kropla!

 

5. Zgadywanki. Dziecko zamyka oczy lub odwraca głowę, a my chowamy przed nim jeden element naszej układanki. Czego brakuje? Razem z dzieckiem poszukujemy odpowiedzi na to pytanie, zadajemy pytania pomocnicze: "A może brakuje dużej chmurki? Nie, jest duża chmurka! A może... , odkrywamy i nazywamy brakujący element.

 

6. Deszczowy obrazek. Na kartonie przyklejamy chmurki i krople z naszej zabawy, dorysowujemy  dowolne elementy według inwencji dziecka i osoby mu towarzyszącej np. rodzinę na wiosennym spacerze... i bajecznie kolorowe małe parasolki i duże parasole...