Tydzień głośnego czytania czyli czytanie dobre na wszystko

23 maj- 06 czerwiec 2016

„Czy ważne jest, co czytamy dzieciom? Tak, gdyż przy pomocy książek „wyposażamy” ich umysły i serca- wpływamy na ich język i wiedzę, postrzeganie świata, rozwój zainteresowań, postawy i system wartości. Od nas- rodziców i nauczycieli- zależy, czy znajdą się tam śmieci, czy stworzymy piękne, bogate, harmonijne i ponadczasowe „wnętrze”.” (www.rodzinneczytanie.pl)

Czytane przez dorosłych książki powinny pobudzać dzieci do twórczej aktywności na różnych płaszczyznach: plastycznej, ruchowej, językowej. Dzięki książce dziecko komunikuje się ze światem, zdobywa umiejętność racjonalnego myślenia, rozwija zdolność nawiązywania dobrych i trwałych związków z ludźmi.

Od 9 lat przedszkole nasze uczestniczy w akcji „ Cała Polska Czyta Dzieciom” , wypracowane dobre praktyki np. Tydzień głośnego czytania przyczyniają się przede wszystkim do propagowania czytelnictwa wśród rodziców i rodzin naszych podopiecznych. Trudno sobie wyobrazić naszą integracyjną placówkę bez codziennego czytania dzieciom, jest to od lat stały punkt planu dnia. Nauczyciele bardzo starannie dobierają literaturę dziecięcą, która bardzo często spełnia dodatkowo rolę terapeutyczną i relaksacyjną. Wiek przedszkolny to czas, w którym kształtują się nawyki, w tym również nawyki czytelnicze. Wykorzystujemy ów moment, tym bardziej, że czytając dzieciom, poszerzamy ich wiedzę o człowieku, o świecie, dostarczamy naszym pociechom całego bogactwa przeżyć. Na co dzień obserwujemy jak kontakt z książką wzbogaca słownictwo dziecka, jego wyobraźnię, poszerza świat jego uczuć i myśli. Kiedy dziecko słucha ciekawej książki, przeżywa losy bohaterów, uczy się oceniać postępowanie książkowych postaci, odróżniać to co jest dobre, od tego co jest złe.