Spotkanie z aktorem Danielem Arbaczewskim

W  poniedziałek 21 listopada 2011 r odbyło się spotkanie z Aktorem Teatru Lalki i Aktora im. H.CH. Andersena Danielem Arbaczewskim zorganizowane przez Panie z Biblioteki, w którym uczestniczyły grupa Słoneczka i Misie . Gdy dotarliśmy na miejsce Pan Daniel na nas już czekał z dużym workiem, w którym były tajemnicze przedmioty. Jako pierwszego aktora i przyjaciela Pana Daniela poznaliśmy Kreta , który był rodzajem marionetki. Aktor wytłumaczył, że jest lalką teatralną poruszaną od góry za pomocą nitek lub drucików zawieszonych na tzw. krzyżaku. Każda linka jest przymocowana do innej, oddzielnej części ciała marionetki i przy ruchu krzyżaka są one poruszane.  W przeciwieństwie do lalek zakładanych na ręce, marionetka może przedstawiać całą postać. Często wykorzystuje się ją do przedstawień, a także w teatrach. Kolejnym przyjacielem, którego nam przedstawiono był Błazen zabawiający niegdyś Króla na dworze. Ta lalka jest jawajką  z głową osadzoną na kiju, z ruchomymi rączkami prowadzonymi za pomocą czempurytów (drutów). Pochodzi     z azjatyckiego teatru lalkowego, zwłaszcza jawajskiego wayang. I nagle gdy Pan Daniel włożył dłoń do worka zaczęły się dziać dziwne rzeczy, na które dzieci z zaciekawieniem patrzyły … I O TUŻ jest umęczony życiem, po przejściach      w teatrze we własnej osobie Diabeł rozrabiaka J.Była to pacynka rodzaj lalki teatralnej nakładanej na dłoń jak rękawiczka i poruszanej palcami aktora-animatora.

W przypadku lalek o większych rozmiarach animator umieszcza dłoń w głowie pacynki, kontrolując jej mimikę. Ciało pacynki jest wtedy zawieszone na jego przedramieniu. Na początku nie chciał słuchać swojego przyjaciela P. Daniela, ale przecież musiał zobaczyć z kim rozmawia aktor. Diabeł obiecał, że będzie spokojnie siedział i posłucha dzieci. A to Konik zrobiony na prośbę Pana Daniele taki sam jak  przedstawieniu, które oglądaliśmy  tetrze Andersena tylko mniejszy .

Dzieci także mogły poczuć się aktorami. W bibliotece Oliwka zagrała rolę Królewny a Kinga - Żaby, która zamieni się   w Królewicza gdy zostanie pocałowany. Rafał przez chwilkę grał postać Małego Księcia. Nie było to prostym zadaniem ale oczywiście, że dzieci sobie poradził.

Wspaniała zabawa była również gdy każdy mógł założyć na głowę maskę, która zmieniała go w zwierzątko, trzeba było chodzić i zachowywać się jak ono. Wśród artystów była Kinga, Kuba  oraz wiele innych gwiazd z naszej grupy. Na koniec spotkania wszystkie dzieci i Panie w ciekawych przebraniach mogły  zrobić sobie z Panem Danielem zdjęcie. Podziękowaliśmy Panu Danielowi za spotkanie na , którym choć przez chwilę dzieci mogły poczuć się aktorami oraz Paniom z Biblioteki za zorganizowanie tego spotakania i grzecznie poszliśmy do przedszkola.

Komentarze:

• Nowy komentarz